Parafia Św. Katarzyny

W NOWYM TARGU

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Katarzyny
ul. Kościelna 1, 34-400 Nowy Targ
Telefon 18 266 67 50
katarzyna@katarzyna.nowytarg.pl
katarzyna.nowytarg.org.pl

Rachunek bankowy Urzędu Parafialnego:
PKO BP o/I w Nowym Targu 02 1020 3466 0000 9102 0035 3441

 


     Witamy serdecznie na stronie internetowej naszej Parafii. Niech św. Katarzyna Aleksandryjska, patronka naszego kościoła i miasta Nowego Targu, oręduje za nami.

     Nasza Parafia posiada dwa kościoły: główny p.w. świętej Katarzyny Aleksandryjskiej oraz zabytkowy kościółek p.w. świętej Anny na cmentarzu. Posługę w parafii pełnią aktualnie kapłani: ks. Proboszcz Zbigniew Płachta, wikariusze: ks. Dariusz Burda i ks. Marcin Strachanowski pełniący również posługę kapelana Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, oraz  ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk - były proboszcz tutejszej parafii i emerytowany rektor kościoła św. Anny. W pracy parafialnej pomaga: Ks. Prałat Jan Truty.

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Katarzyny
ul. Kościelna 1, 34-400 Nowy Targ
Telefon 18 266 67 50
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
katarzyna.nowytarg.org.pl

Rachunek bankowy Urzędu Parafialnego:
PKO BP o/I w Nowym Targu 02 1020 3466 0000 9102 0035 3441

 

 

 

Lokalizacja - w mapach GOOGLE 
Lokalizacja - w mapach TARGEO

 

Ciekawa książka: Ks. Wojciech Zyzak „Dorothy Day. Życie – Działalność – Duchowość”, Warszawa 2022.

 

„Jest zawsze przed nami próba. Nasza wiara - cenniejsza niż złoto - musi zostać wypróbowana jak w ogniu. Zaprosiłeś do swego domu w sobotę wieczór bezdomnego. Nakryłeś mu do spania własne łóżko, zrobiłeś mu [rano] kawę i kanapki. A kiedy wyszedł, odkryłeś, że razem z nim zniknął Twój portfel… Takie rzeczy dzieją się, by nas zniechęcić - by nas wypróbować. Siejemy ziarna miłości, ale nie żyjemy w czasach żniwa. Mamy kochać aż do punktu głupoty. I rzeczywiście jesteśmy głupi - podobnie jak głupi był Sam Nasz Pan, który umarł za takich jak ów [bezdomny]”.

Każdy z nas czuje wyzwanie, ale i ewangeliczną siłę w powyższym tekście. Każdy z nas zapewne chciałby poznać jego autora / autorkę. Aby tak się stało nie wystarczy jednak prosty przypis: Dorothy Day, The Scandal of the Works of Mercy (1949). Musimy poznać życie (z jego wszelkimi kontekstami), poglądy i duchowość tej jednej z najbardziej wpływowych postaci amerykańskiego katolicyzmu w XX w. - tym pilniej, im natarczywiej Duch Święty prowadzi Kościół do jej beatyfikacji. Dziękujemy Ks. Prof. Wojciechowi Zyzakowi za książkę, w której możemy się przejrzeć - każdy z nas osobiście i jako Kościół, który tworzymy w naszych „tu i teraz”.

 

Ks. Abp. Dr hab. Grzegorz Ryś.